Basen polipropylenowy: cena, jakość i personalizacja

Kiedy słońce świeci wysoko na niebie, a słupek rtęci skacze w górę, marzenie o własnym basenie jest niezwykle kuszące. Wśród wielu dostępnych materiałów, z jakich wykonane są baseny, polipropylen wyróżnia się trwałością i elastycznością zastosowań. Jakie czynniki decydują o jakości i o cenie basenu polipropylenowego oraz jakie mamy możliwości jego personalizacji? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby inwestycja była w pełni satysfakcjonująca!

Polipropylen – dlaczego warto?

Polipropylen to tworzywo sztuczne, które dzięki swojej wyjątkowej odporności na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, a także na działanie warunków atmosferycznych, jest idealnym materiałem na luksusowe baseny ogrodowe. Wykonane z niego niecki są bardzo trwałe – nie blakną pod wpływem promieni UV i są odporne na pękanie oraz deformacje, co jest szczególnie ważne w klimacie z dużymi różnicami temperatur.
Dodatkowo gładka powierzchnia materiału ułatwia utrzymanie basenu w czystości, co znacznie obniża koszty i nakład pracy związany z jego konserwacją. Ponadto baseny polipropylenowe są też odporne na działanie chloru i innych środków chemicznych, jakie stosuje się do czyszczenia.

Czynniki wpływające na cenę basenu polipropylenowego

Głównym czynnikiem, który wpływa na koszt inwestycji, jest rozmiar basenu. Cena rośnie proporcjonalnie do zwiększających się wymiarów – zarówno szerokości, długości, jak i głębokości. Duży basen wymaga użycia większej ilości materiału, a także większego wysiłku instalacyjnego. Im więcej elementów trzeba przewieźć na miejsce, w którym ma zostać zamontowany basen, tym droższy transport. Należy jednak przy tym podkreślić, że w odróżnieniu od basenów poliestrowych, które muszą zostać dostarczone na miejsce docelowe jako monolityczna konstrukcja, niecki z polipropylenu wykonuje się w technologii spawania tam, gdzie mają zostać zamontowane. Ma to wpływ na cenę transportu – baseny polipropylenowe, dokładniej zaś – płyty polipropylenowe, z których się je konstruuje – przewozi się zdecydowanie łatwiej. Nierzadko usytuowanie posesji, na której ma zostać zamontowany basen, wręcz uniemożliwia dostarczenie gotowej niecki poliestrowej (bo np. nie ma drogi dojazdowej do ogrodu znajdującego się na tyłach domu).
Kształt niecki to kolejny aspekt, który ma wpływ na cenę basenu polipropylenowego. Standardowe kształty, takie jak prostokąty czy owale, są zazwyczaj tańsze od modeli niestandardowych, które wymagają indywidualnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Mówiąc o basenach polipropylenowych należy też wspomnieć o dwóch rodzajach tego typu niecek, które mają też różne ceny. Basen polipropylenowy przelewowy będzie droższy od basenu skimmerowego z uwagi na wyższy koszt systemu oczyszczania wody, choć trzeba pamiętać, że jest to jednocześnie technologia dużo bardziej efektywna.

Personalizacja to inwestycja długoterminowa!

Czynnikiem mającym wpływ na koszt inwestycji w basen ogrodowy, jest też wykończenie, na jakie zdecyduje się inwestor. Wybór dodatkowych opcji, takich jak schody wejściowe, przeciwprądy, podświetlenie LED czy niestandardowe kolory sprawia, że cena basenu polipropylenowego może wzrosnąć. Każda z tych opcji jest oczywiście wartościowym dodatkiem, który zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dlatego warto rozważyć ich montaż jeszcze na etapie projektu. Wprowadzanie zmian i ulepszeń później będzie nie tylko droższe, ale czasem też niemożliwe.
Dostosowanie basenu do osobistych preferencji i warunków działki nie tylko zwiększy satysfakcję z użytkowania, ale również podniesie wartość całej nieruchomości. Personalizacja może obejmować nie tylko wymiary i kształt, ale również dodatkowe funkcje, takie jak wspomniane przeciwprądy, ale też np. hydromasaże, ławki relaksacyjne czy zadaszenia, które radykalnie ograniczają dostawanie się do wody zanieczyszczeń.
Decydując się na inwestycję w basen polipropylenowy, należy pamiętać, że jest to wydatek długoterminowy. Wyższa cena początkowa może przekładać się na niższe koszty utrzymania i konserwacji, a także na większą trwałość i mniej awarii – a tym samym – mniej napraw w przyszłości.

2024-06-18Tam, gdzie spełniają się basenowe marzenia