Basen przelewowy – cena i korzyści
Basen polipropylenowy to synonim luksusu, który łączy nowoczesność z niezrównanym komfortem użytkowania. Tego typu niecki są dostępne w dwóch wariantach: jako baseny skimmerowe i baseny przelewowe. Ceny zaczynają się już od 50 tysięcy złotych, co sprawia, że dziś wielu inwestorów może sobie na taki wydatek pozwolić, tworząc we własnym ogrodzie prywatną enklawę spokoju i wytchnienia od codzienności.
Dlaczego warto wybrać basen przelewowy polipropylenowy?
Posiadanie własnego basenu jeszcze niedawno wydawało się przywilejem nielicznych, jednak obecnie to luksus, który jest w zasięgu ręki także mniej zamożnych osób. W erze, w której komfort i estetyka idą w parze z przystępnymi cenami, baseny przelewowe i skimmerowe z polipropylenu cieszą się szczególnym uznaniem z uwagi na trwałość, elegancki design i możliwość dopasowania do indywidualnych upodobań. Nie bez znaczenia jest też korzystny stosunek pomiędzy jakością a ceną.
Polipropylen to materiał trwały, odporny na warunki atmosferyczne i wytrzymały, co zapewnia długą żywotność konstrukcji oraz łatwość utrzymania w czystości. Ponadto dzięki temu, że takie niecki wykonuje się na miejscu docelowym poprzez spawanie prefabrykowanych płyt polipropylenowych, można zbudować basen o niemal dowolnym kształcie i w różnych rozmiarach.
Wisienką na torcie wśród niecek polipropylenowych są baseny przelewowe. Cena tego typu rozwiązania będzie o ok. 10% wyższa niż basenu skimmerowego, jednak jak najbardziej warto ją zapłacić. Dlaczego? Wyjaśniamy!
Basen przelewowy – cena i czynniki wpływające na koszty
Technologia oczyszczania wody w basenach skimmerowych jest relatywnie prosta: w górnej części niecki znajdują się specjalne otwory spustowe (skimmery), przez które woda oraz znajdujące się w niej zanieczyszczenia, są zasysane do układu filtrującego. Następnie, po oczyszczeniu, woda ponownie trafia do basenu.
Bardziej skomplikowane są systemy oczyszczania wody w basenach przelewowych – ich cena jest właśnie z tego powodu wyższa. Otóż w takich nieckach przelana przez krawędź basenu woda trafia do rynny przelewowej, a potem do zbiornika przelewowego. Następnie będąca częścią systemu pompa zasysa wodę i odprowadza ją do filtra, gdzie poddawana jest procesowi oczyszczania. W ostatnim etapie woda trafia z powrotem do basenu przez dysze napływowe.
Dzięki tak zaawansowanej technologii, woda w basenie jest zawsze krystalicznie czysta, jednak wyższy koszt komponentów sprawia, że basen przelewowy jest około 10% droższy niż modele skimmerowe, które filtrują wodę na zasadzie zassania przez umieszczone na krawędzi basenu skimmery.
Warto przy tym podkreślić, że dzięki metodzie oczyszczania, w której woda „przelewa się” przez krawędź basenu, lustro wody znajduje dokładnie na linii ogrodu – inaczej niż w nieckach skimmerowych, w których tafla obniżona jest względem tej linii. Z tego powodu, w przypadku basenów przelewowych wyższą cenę warto zapłacić więc zwłaszcza wtedy, gdy z ogrodu roztacza się atrakcyjny widok – na las, góry, jezioro czy inne piękne krajobrazy. Lustro wody zlicowane z powierzchnią ogrodu sprawia, że nic nie zasłania widoku, a sama woda sprawia wrażenie napiętej tafli.
Oświetlenie, ogrzewanie, zadaszenia: co podnosi cenę basenu przelewowego?
Cena basenu przelewowego będzie też oczywiście zależeć od jego wielkości – im więcej materiału zostanie zużyte na zbudowanie konstrukcji, tym większy koszt. Podobnie będzie wyglądała kwestia doposażenia niecki. Oświetlenie LED, systemy przeciwprądowe, zadaszenia, ogrzewanie wody – wszystkie te elementy będą podnosić cenę inwestycji, warto jednak pamiętać, że zamontowanie akcesoriów dodatkowych na etapie budowy basenu zawsze będzie opłacać się bardziej niż ewentualne doposażanie go w toku eksploatacji. Ponadto dodatkowe elementy, takie jak np., wspomniane zadaszenia, pozwalają dłużej utrzymać wodę w czystości (a więc zapłacić mniej za samą wodę, która będzie rzadziej wymieniana). Również technologia oczyszczania w basenie przelewowym jest bardziej zaawansowana, ale i efektywniejsza, co również znajduje przełożenie na wydatki eksploatacyjne.
Elementów, które wpływają na wyższą cenę basenu przelewowego jest wiele, jednak w dłuższym okresie czasu taki basen pozwoli na wygenerowanie większych oszczędności. Systemy przelewowe są bardziej efektywne pod względem filtracji i obiegu wody, co przekłada się na niższe koszty utrzymania. Ponadto stabilność i trwałość polipropylenowych basenów ogranicza potrzebę częstych napraw czy wymiany elementów, co dodatkowo podnosi wartość inwestycji.