Czy spuszczać wodę z basenu na zimę?

Nadchodząca wielkimi krokami zima to czas, w którym właściciele basenów ogrodowych zaczynają przygotowywać je na zbliżające się chłodne miesiące. Aby nieużywana niecka przetrwała minusowe temperatury w dobrej kondycji i mogła być bezpiecznie użytkowana w kolejnym roku, warto zastosować odpowiednie procedury zabezpieczające. Już na początku pojawia się istotne pytanie: czy spuszczać wodę z basenu na zimę? W tym artykule podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, by uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń oraz zachować trwałość basenu polipropylenowego na lata.

Czy spuszczać wodę z basenu na zimę?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do tych miesięcy, w których nie będziemy korzystać z przydomowej strefy kąpielowej, jest podjęcie decyzji, czy spuszczać wodę z basenu na zimę. Choć może się wydawać, że całkowite opróżnienie zbiornika ułatwi zimowanie, nie jest to zalecane. Woda odgrywa istotną rolę jako bufor chroniący ściany basenu przed siłami napierającego gruntu. W związku z tym, najbezpieczniejszą opcją jest obniżenie poziomu wody o około 10 cm poniżej poziomu dysz napływowych lub innych elementów instalacyjnych. W ten sposób ściany basenu zachowają stabilność, a ryzyko uszkodzenia będzie zminimalizowane.

Osuszanie instalacji i zabezpieczanie elementów basenowych

Po częściowym spuszczeniu wody z basenu na zimę, konieczne jest też osuszenie instalacji basenowych (takich jak orurowanie, skimmery, dysze). Gdy temperatury spadną poniżej zera, pozostawiona w nich woda mogłaby zamarznąć, prowadząc do pęknięć i uszkodzeń.

Aby temu zapobiec, warto uruchomić pompę na krótki czas, co pomoże pozbyć się wody zalegającej w rurach. Następnie należy rozkręcić elementy połączeniowe, aby pozostała woda mogła wypłynąć. Można też użyć zewnętrznej pompki do jej odprowadzenia. Jeśli basen wyposażony jest w dodatkowe urządzenia, takie jak np. systemy przeciwprądowe, również one powinny być osuszone i przechowane przez zimę w suchym, ciepłym miejscu.

Ochrona niecki basenu na zimę

Oprócz częściowego spuszczenia wody z basenu na zimę i osuszenia wszystkich elementów instalacji, ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie niecki. Należy ją więc starannie oczyścić i usunąć zabrudzenia czy glony, które przez zimowe miesiące mogłyby przyschnąć do ścian i dna basenu. Aby zapobiec rozwojowi glonów i gromadzeniu się w niecce zabrudzeń w tych miesiącach, w których nie będziemy z niej korzystać, do wody można dodać specjalny preparat ochronny.

Kolejnym krokiem jest przykrycie basenu plandeką lub specjalną folią, która zapobiegnie przedostawaniu się do środka liści i brudu. Plandeka powinna ściśle przylegać do krawędzi niecki, co ochroni wodę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń (piasek, liście, gałęzie, szyszki) oraz zminimalizuje wpływ niskich temperatur.

Ogromnym ułatwieniem w przygotowaniach basenu do zimy mają te osoby, które zdecydowały się na niecki z zadaszeniem. Dzięki takiemu wariantowi można nie tylko wydłużyć sezon kąpielowy, ale też łatwiej utrzymać wodę w czystości i zwiększyć jego bezpieczeństwo w okresie zimowym.

Odpowiedź na pytanie o to, czy spuszczać wodę z basenu na zimę brzmi więc: spuszczać, ale nie do końca. Całkowite opróżnienie niecki z wody nie jest zalecane, ponieważ woda pełni rolę stabilizatora, chroniąc konstrukcję przed naporem gruntu. Odpowiednio obniżony poziom wody oraz zabezpieczenie instalacji i elementów dodatkowych zapewnią bezpieczeństwo basenu przez zimę, a wiosną zminimalizują potrzebne prace konserwacyjne. Jeśli będziemy pamięta

o tych zasadach, to basen będzie nam bezawaryjnie służył przez wiele letnich sezonów.

2024-12-03



Tam, gdzie spełniają się basenowe marzenia